Kachlová sloupová kamna

Sloupová kachlová kamna nám svou estetikou a sálavým teplem zpříjemňují život již od dob pozdního středověku. Zprvu se taková kamna stavěla především v sídlech šlechty, od dob průmyslové revoluce se pak rozšířila i do měšťanských domů a od začátku 20.století byla sloupová kamna běžnou výbavou bytů. A právě na počátku minulého století začíná příběh o vzniku věrných replik historických sloupových kachlových kamen.

SECESE
Minulý režim kamnařině nepřál a tak s nástupem ústředního vytápění byla téměř všechna kachlová kamna z městských bytů zlikvidována, nemluvě o vědomostech a výrobní dokumentaci. Naštěstí se v 90.letech v Praze začal rekonstruovat jeden secesní dům, v jehož podzemních prostorách řemeslníci narazili na sklep, o kterém dosud nikdo nevěděl. Tam byly nalezeny jen lehce poškozené sádrové formy na výrobu secesních kachlů s motivem růží. Na základě těchto forem vznikly v šumavské kachlárně MK PROFI matrice pro kompletní sérii na stavbu secesních sloupových kamen. Byl položen základ.

Díky ohlasu a zvýšené poptávce MK PROFI vytvořilo výkresy a formy pro další typy historických sloupových kamen z různých období naší historie od baroka až po secesi. Vznikl kachlovník historických kamen, který představil různé možnosti a varianty sestavení kachlů včetně rozměrů.

TAHOVKY
Nejrozšířenějším typem sloupových kachlových kamen se staly tzv. tahovky. Začaly se objevovat ve druhé polovině 18.století a v krátké době se rozšířily po celé Evropě od severu Itálie až po Dánsko. U nás se díky průmyslové výrobě tahovek na Plzeňsku říká těmto kamnům také „plzeňky“. Kromě standardního pojetí s otvory v nástavbě lze do těchto kamen zabudovat různá ohniště a díky širšímu hornímu dílu lze vestavět masivnější akumulační tahový systém. To a kompatibilita s širokým sortimentem ostatních kachlů MK PROFI dělá z tahovek velmi oblíbený produkt, který vždy upoutá pozornost.

EMPÍR

Empírový sloh, který svému rozšíření z Francie vděčí Napoleonu Bonaparte, se odvolává na čisté křivky antického Říma a starověkého Egypta. Linie empírových kachlových kamen jsou souměrné, přísně geometrické a štíhlé. Většinou jde o kamna samostatně stojící, obvykle na nožkách bez zděného soklu. Empírová kamna se sestavují z MK PROFI kachlů vysokého formátu série RK a díky variabilitě této série lze různě kombinovat čtvercový a kruhový půdorys spodní a horní části a volit výšku středové římsy podle požadovaného ohniště a tahového systému. Kamna často bývají zakončena ozdobou ve tvaru piniové šišky.

NORDICA
Krásná válcová kamna s elegantním římsovím pocházejí z dalekého severu – Švédska. Na zámcích a v historických domech bohatých měšťanů se objevovaly varianty se třemi průměry válcového těla s bohatě zdobeným římsovím, rozšířené byly také i jednodušší verze složené ze dvou průměrů válců, které vynikají zase svou štíhlou elegancí. Kvůli svému válcovému tvaru mají kamna jedinečnou schopnost rovnoměrně vytápět celou místnost a díky své robustnosti lze do kamen zastavět různé typy ohnišť a akumulačních systémů.

V dnešní době je velmi oblíbené zabudování sálavé krbové vložky s obloukovým sklem se systémem akumulačních boxů v horní části kamen. Máte poté zážitek jak z dlouho trvajícího ohně (3-4 hod), tak následně z dlouhé doby akumulace (7-8 hod).

Sloupová kachlová kamna jsou vždy středem pozornosti každého interiéru. Jejich design prověřil čas a pohled na tento kamnářský skvost pohladí duši každého z nás. Svou koncepcí mírného sálavého tepla s dlouhou akumulací jsou dokonce velmi vhodná i do dnešních dobře izolovaných domů. Firma MK PROFI vytvořila kachlovník historických sloupových kamen, díky kterému je pro nás navrhování a projektování sloupových kachlových kamen podstatně jednodušší.

Inspirujte se historií a nechte si postavit doma topidlo, které zahřeje nejen tělo, ale i srdce.

Austroflamm 45×57 KR

Austroflamm 55×57 KR

                                                

Líbí se Vám kachlová sloupová kamna

Kamna ze Šumavy