Krb a teplo bez dřeva

Plynová krbová vložka

Jedním z hlavních požadavků při návrhu tohoto krbu byl široký pohled do ohně, komfortní obsluha a důraz na detail. Při schůzce s klientem se objevil na stole katalog krbů jedné holandské firmy s velmi zajímavým nápadem, který nás všechny zaujal natolik, že jsme se domluvili podobný krb zrealizovat. Z důvodu komfortní obsluhy bez sazí, popelu, čištění skla a také kvůli možné blízkosti hořlavých materiálů jsme pro instalaci zvolili krbovou vložku na plyn.

Parapet z dubového masivu

Největší výzvou byl parapet z dubového masivu. Dřevo v takových dimenzích trámů neustále pracuje a kolem krbu se výrazně mění teplota oběma směry. Další hledisko byla požární bezpečnost. Plynová krbová vložka nepracuje s tak vysokými teplotami (jako je to u vložek na dřevo), ale přesto je topeniště dostatečně rozehřáté a je třeba dřevěný parapet chránit. Po poradě s naším truhlářem jsme nakonec zvolili lepený masiv s dutinami, které odvádí teplo pryč. Zvenku se parapet tváří jako osm masivních trámků, ale ve skutečnosti byly jednotlivé trámky rozřezány a otočeny kvůli pnutí, střed byl vynechán kvůli zmíněnému odvodu tepla. Ani při detailní prohlídce nezjistíte, že tomu tak je, trámky vypadají celistvé jako z jednoho kusu dřeva. Kolem ohniště jsme umístili ochranný prvek z 1 cm silného surového plátu oceli.

Plynová krbová vložka

Plynová krbová vložka, kterou jsme vybrali má poměrně věrohodný plamen, který olizuje keramická polena a má krásnou žlutočervenou barvu. Na první pohled není poznat, že v krbové vložce nehoří skutečné dřevo. Široké třístranné prosklení zaručuje pohled do ohně z celého obytného prostoru. LED podsvícení parapetu s nastavitelnou intenzitou jsme zafrézovali přímo do spodní části a hlavně navečer dotváří spolu s ohněm příjemnou atmosféru. Nástavba nad krbem i zadní část je postavena z kamnářského šamotu, což napomáhá k vytápění interiéru i sálavým teplem. Nakonec se krb, který měl sloužit převážně jako estetický doplněk stal plnohodnotným topidlem s každodenním používáním.

Krby realizujeme v Plzni a okolí.

Poradíme s výběrem krbů a vložek i vám

Cihla a moderní kamnařina