Krby

Akumulační krby

Sálavé teplo – teplo jako od Slunce. Naše sálavé krby stavíme z materiálů, které jsou schopny vést a vyzařovat teplo do našeho okolí. Díky velkému prosklení nemusíte na teplo čekat delší dobu, přes sklo ho cítíte ihned po zapálení a rozhoření. Poté se ohřeje i plášť krbu, který začne příjemně sálat. Osazením sálavého krbu akumulačními prvky (spalinové boxy, závěsné panely, tahový systém) přiblížíte váš krb vlastnostem klasických kachlových kamen.

Na tři dávky paliva nahřejete akumulátory uvnitř krbu, které pak odevzdávají mírné rovnoměrné sálavé teplo zpět do vašeho interiéru po dlouhou dobu. Stále oblíbenější verzí sálavého krbu se stává hypokaust – uzavřený koloběh tepla uvnitř krbu zajišťující jeho přenos na vzdálenější sálavé plochy, který přináší možnost přivést sálavé teplo přes stěnu do další místnosti či do vyššího patra.

Sálavé krby jsou vzhledem k požadavkům na nízké tepelné ztráty domů budoucností právě pro nízkoenergetické a pasivní domy, pokud budete chtít vidět živý oheň delší dobu.

Horkovzdušné krby

Tradiční princip, levnější výstavba a rychlé teplo – to jsou přednosti horkovzdušných krbů. Teplo se ve formě horkého vzduchu šíří otvory ve vrchní části krbu a díky přirozené cirkulaci (konvekci) se dostane dobře i do vzdálenějších prostorů vaší domácnosti. Tento tradiční způsob výstavby je vhodný pro rekreační objekty nebo domy s horší tepelnou izolací, kde je požadavek na vyšší tepelný výkon. Do dobře izolovaných domů se tento princip nehodí, protože kvůli vyššímu okamžitému výkonu krbu se snadno interiér přetápí, což není příjemné. Pokud ale máte požadavek na rychlý nástup tepla, umíme zkombinovat oba principy předávání tepla (sálavý, horkovzdušný) a přes zavírací mechanismy si můžete sami volit rychlé horkovzdušné nebo pomalé sálavé teplo dle vaší potřeby. Tento kombinovaný princip také umožňuje smysluplné využití přídavné akumulační hmoty pro zajištění delší setrvačnosti tepla po vyhasnutí krbu.

Kamenné krby

Přírodní kámen je pro krb velmi vhodným a tradičním materiálem, jak při pohledu do historie krbů velmi rychle zjistíte. Pro nás je kámen nejčastěji používaný designový (ale i přímo stavební) materiál, který se nám za ty desítky let stále neokoukal. Kouzlo má hlavně ve své rozmanitosti a jedinečnosti a nejvíc vynikne v detailech – v řezu, na hranách, v kresbě.
Přírodní kámen má navíc vhodné tepelně akumulační vlastnosti, čehož využíváme hlavně při stavbách krbů v současných dobře izolovaných domech. V kombinaci s přidanou akumulační hmotou do jádra krbu jde nejen o vzhled krbu, ale i o dlouhodobé mírné sálavé teplo bez nutnosti častého přikládání.

Kachlové krby

Kachle byly odjakživa základním kamnářským materiálem a stále mají své místo jak v tradiční klasické, tak i v moderní architektuře krbů a kamen. U kachlového krbu klademe důraz na větší prosklení a lepší zážitek z ohně a přidanou akumulací vylepšujeme už tak výborné tepelně akumulační vlastnosti tohoto keramického materiálu. Kachlové krby jsou tak vhodné i do moderních nízkoenergetických a pasivních domů.