Lahvově zelená kachlová kamna
Kamna byly vždy středobodem každého obydlí. Navrhujeme-li krb či kamna, musíme vám pečlivě naslouchat, co od topidla očekáváte a jakou máte představu o vzhledu. Mnohdy je třeba vaše vize korigovat a usadit do rámce fyzikálních zákonů, ale cíl máme společný: kamna či krb musí souznít s interiérem jako jeden celek. Někdy přijdete se zpracovanou koncepcí od bytového architekta, ale často je výsledná podoba topidla pouze na našem vzájemném pochopení a úspěch výsledného díla závisí do značné míry na tom, jak moc nás dokážete zasvětit do celkového vyznění interiéru.
PŘÍPRAVA PROJEKTU
Přípravě tohoto projektu předcházelo několik schůzek s investorem, na jejichž počátku bylo zadání: „Chceme kamna, která budou po roztopení rychle hřát, budou mít dlouhou akumulaci, vytopí nám i podkroví a budou nám ladit s interiérem i exteriérem chalupy v srdci Šumavy.“ Vzhledem k dané poloze komína a dispozici interiéru jsme se rychle dohodli na konstrukci vnitřku kamen. Vybrána byla poctivá litinová kamnová vložka s masivní šamotovou vyzdívkou LEDA BRINELL a přizdívaný systémový spalinový tah ze šamotových modulů. Litinové topeniště se stará o rychlý náběh kamen a slouží také jako hnací motor pro vytápění hypokaustní sálavé kachlové stěny o patro výše. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce a požadovanému výkonu výpočtem prošel pětimetrový tah, který zajišťuje tepelnou setrvačnost.
VZHLED KAMEN
Zatímco konstrukce technické části byla rychle vyřešena, přišel na řadu vnější plášť. Úspěchu díla pomohlo, že investor měl již vyjasněné ostatní interiérové prvky včetně dominantního dřevěného schodiště v blízkosti kamen. Navzdory malým oknům typických pro šumavská stavení je interiér světlý a vzdušný, volba tedy padla na stejně vzdušná kachlová kamna. Kombinace kachlů s lahvově zelenou glazurou a bíle omítaných ploch dokonale ladí s interiérem včetně blízké kuchyně, jejíž čistý design využívá stejných barev. Na výrobu byl vybrán dnes již tradiční šumavský výrobce kachlí MK PROFI a jejich série kachlů hladkých a žlábků. Horní omítanou nástavbu oživují tři plovoucí zdobené kachle ze stejné série.
SPOKOJENOST VE VŠECH SMĚRECH
Cesta ke spokojenosti je někdy snadná, jindy zase trnitá. V tomto případě bylo vytvořeno celkem sedm návrhů, než byly všechny zúčastněné strany plně spokojeny. Po 9 měsících od prvního sezení investor mohl škrtnout sirkou a zapálit si svůj první oheň. Konečný výsledek ovšem stojí za danou námahu ve všech směrech.
Chcete-li také mít topidlo, které dokonale souzní s vaším interiérem, musíte mít s námi trpělivost, abychom dobře pochopili vaše představy a návaznosti. Kamnářské řemeslo je vysoce individuální. Kamnář musí být nejen manuálně zručný, ale je také architektem a projektantem. A musí mít cit jak pro detail, tak pro celkovou kompozici. V tomto projektu se sešlo všechno tak, jak má být. A to hlavně díky součinnosti všech zainteresovaných stran. Výsledkem jsou kamna, která skvěle zapadla do interiéru, nestrhávají na sebe zbytečně velkou pozornost a neruší. Přesto jsou nesporným středem domu a život v šumavské chalupě se točí stále kolem nich.
OCENĚNÍ V EVROPSKÉ SOUTĚŽI
Když jsme se po čase vrátili do šumavské chalupy a viděli kamna v hotovém interiéru, výsledek se nám líbil natolik, že jsme tento projekt přihlásili do architektonické soutěže OFENFLAMME 2019, jejíž výsledky byly vyhlášeny na kamnářském veletrhu ISH 2019 ve Frankfurtu.
Tato kamna získala v konkurenci z vice než 150 kamnářů z celé Evropy ocenění v kategorii „Tradiční kachlová kamna“. Porota při vyhlášení ocenila právě souznění kamen s interiérem domu, o které nám kromě funkčnosti především jde. Když nám pomůžete s návrhem, výsledek určitě bude stát za to.