Klasické cihly mohou být elegantním a moderním řešením i v obestavbě krbu. Cihla má navíc velmi dobrou vodivost, tepelnou kapacitu a také je cenově dostupnější než šamot, přírodní kámen či kachle. Jsme rádi, že po nějaké době přišla opět poptávka po tomto krásném produktu z přírodního materiálu.
U návrhu tohoto krbu jsme se snažili zohlednit jak přání investora, tak i celkový záměr architektury domu a jeho umístění v blízkosti centra města s bohatou historií. Důraz byl kladen na maximální využití přírodních materiálů a celkovou robustnost. Byla provedena kompletní rekonstrukce starého domu, kde zbylo mnoho původních cihel a první myšlenka byla využít je na vnější plášť krbu. Při tvorbě prvních návrhů nám nevyhovovala normová velikost cihly 30×15 cm, krb postrádal eleganci. S majitelem jsme došli ke společnému závěru starou cihlu nevyužít a nakonec pracovat s novými belgickými cihlami menšího formátu. Na oko postaršené belgické cihly byly vyrobené starou tradiční metodou, aby dostaly správný rustikální vzhled.
Parapet z dubového dřeva
Přání zakomponovat dřevěnou římsu do horní části krbu bylo v rozporu s teplotou nad sklem ohniště a požární bezpečností. Po společné domluvě jsme parapet z dubového masivu nakonec umístili pod dvířka topeniště. Investorovi se římsa natolik líbila, že si u truhláře nechal vyrobit dřevěný stůl, čímž krásně propojil celkový vzhled interiéru.
Vzhledem k nízké tepelné ztrátě obytného prostoru jsme zvolili sálavý princip předávání tepla. Krbovou vložku jsme osadili akumulací HMS, jedním boxem a sadou panelů. K přenosu sálavého tepla také napomáhá hmota šamotového obkladu a fasádní cihly. Po natopení dvěmi až třemi dávkami paliva může majitel docílit 5-6 hodin zdravého sálavého tepla. Na levém boku krbu je žaluziová mřížka, která slouží ke snadnému přístupu při revizi a čistění kouřovodu a navíc lze využít pro případný rychlý nástup tepla.
Investorovi patří velké díky za skvělou spolupráci, velmi si vážíme těchto nevšedních projektů.