HYPOKAUST

Možná jste už o Hypokaustu slyšeli, možná ještě ne, každopádně pokud se zajímáte o sálavá kamna a krby, na Hypokaust dříve či později narazíte. I my jsme se s tímto pojmem při studiu pokročilých kamnářských technologií setkávali, ale nikdo z našich kolegů nám nebyl schopen jasně vysvětlit, jak správně hypokaust stavět. Až v letech 2014-2015 jsme dostali relevantní informace od našeho rakouského partnera Austroflamm a mohli jsme na toto téma uspořádat profesní školení pro naše zaměstnance i kolegy kamnáře a předat tyto informace absolventům Střední kamnářské školy v Horní Bříze. 

Obecně v kamnařině princip Hypokaust znamená přenos tepla na vzdálenější sálavé plochy. Nejstarší zmínky v historii pochází z plánů starořeckých lázní, které byly tímto principem vytápěny (velmi zjednodušeně řečeno). Tehdy šlo o otevřený spalinový systém, dnes však používáme uzavřené gravitační systémy s cirkulací vzduchu, využívající rozdílné hustoty teplého a chladného vzduchu. Díky této vlastnosti dokážeme přenést sálavé teplo na vzdálenější sálavé plochy, třeba i do vyššího podlaží. Pouhým okem na stavbě krbu nepoznáte, jestli funguje na principu hypokaustu, ale pokud se brzy po zatopení rovnoměrně prohřeje celá stavba kamen či krbu, pak se pravděpodobně o hypokaust jedná. Na dvou projektech vám ukážeme, jak princip Hypokaustu využíváme.

 

 

V základním požadavku tohoto krbu byla vyhřívaná lavice. V tradiční stavbě by bylo nutné zbudovat pod sedákem a za opěrkou spalinový tahový systém, abychom zajistili rovnoměrné teplo v celé délce. To by stavbu jednak prodražilo, ale také by zabrala podstatně více místa, než bylo žádoucí. V tomto případě investor přistoupil na zbudování šamotové předezdívky, ve které proudí teplý vzduch až k opěrce a sedáku lavice a vrací se k topným plochám krbové vložky. Předezdívka díky dispozici domu není vizuálně nijak patrná a krbová stavba mohla zůstat nenápadná, vzdušná a dobře ladící s interiérem domu.

 

Podobným způsobem předáváme teplo i do topných stěn v jiných místnostech nebo do vyšších pater. Horký vzduch odvedeme kanály nad topnou stěnu a předáním tepla stěně se vzduch ochladí a padá dolů a vrací se zpět do kamen či krbu.

Hlavním požadavkem druhého projektu bylo vytápění dvou místností nad krbem v podkroví. Po diskuzi nad projektem a vysvětlení možných funkčních principů bylo vybráno sálavé teplo a výstavba topné stěny v podkroví. Jedním kanálem stoupá ohřátý vzduch až k vrcholu topné stěny a po odevzdání tepla se ochlazený vrací druhým kanálem až pod krbovou vložku, kde je následně opět ohříván jejími kovovými topnými plochami. O akumulaci tepla se stará ocelový spalinový výměník s těžkými akumulačními panely HMS a zajišťuje vytápění až  10 hodin po vyhasnutí krbu.

Hypokaust je vhodný pro vytápění vzdálenějších míst sálavým způsobem. V případě krbu je toho možné dosáhnout i běžným horkovzdušným rozvodem či teplovodním výměníkem, ale negativa těchto způsobů rozvodu tepla převažují nad jejich výhodami. Sálavé teplo je pro člověka jediný přirozený způsob vytápění. Funguje stejně jako naše Slunce. Pro dosažení stejné tepelné pohody postačuje o 2-3°C nižší teplota než u jiných zdrojů vytápění. Princip je shodný jako u tradičních kachlových kamen, který ověřili naši předci a přetrvává po staletí. Hypokaust nám pomáhá s teplem lépe pracovat, nevyžaduje žádnou elektřinu na pohon ventilátorů a čerpadel a funguje kdykoliv, jakmile zatopíte v ohništi. Díky hypokaustu si můžete užít příjemného sálavého tepla i v těch částech domu, které by běžná kamna či krb svým teplem neobsloužil.

Děkujeme firmě Austroflamm za jejich úsilí při obrodě principu hypokaustu a jeho aplikaci do moderní kamnařiny. Sesbírali informace a zkušenosti od německých a rakouských kamnářů a vytvořili pravidla pro navrhování hypokaustů.

 

Austroflamm – 55×57 K

 

 

Máte zájem o svůj hypokaust

Přírodní kámen
Krbová kamna a akumulace Xtra