Žít v symbióze s přírodou nemusí nutně znamenat nekomfortní bydlení. Kousek od Plzně vyrostl dům, který dokonale zapadl na neobyčejné místo jak svou architekturou, tak použitými materiály. Jakmile se dostanete na tuto louku u lesa se širokým výhledem, okouzlí Vás atmosféra a všeobecný poklid. Dům navržený architektem Lukášem Janoutem tyto emoce jen zdůraznil. Jeho interiér i exteriér sází výhradně na přírodní materiály a na vzdušnost. Na podzim interiér domu úchvatně ožije barvami okolím zlátnoucí flóry, příjemným sálavým teplem a plápolajícím ohněm v krbu.
Pan Janout také navrhl interiér včetně tvaru a umístění krbu. Jeho hlavním požadavkem byla strohost, jednoduchost, nízká výška a funkce předělu mezi klidovou částí a kuchyní s jídelnou. Krb nesměl nijak rušit pohled do přírody, kterému se vše v domě podřizovalo a tuto vizi jsme museli akceptovat i my. Provedli jsme reálné úpravy návrhu krbu, kdy vznikla jeho finální vizualizace, včetně vylepšení tepelných vlastností. Hlavní myšlenka však zůstala a platí zde více než kdy jindy – v jednoduchosti je krása.
Po schůzce s investorem a budoucím uživatelem krbu vznikl přesný funkční princip. Vzhledem k velikosti místnosti a otevřenému stropu do krovu jsme si mohli dovolit poměrně široké a výkonné topidlo, kde se teplo akumuluje do spalinového výměníku vedle krbové vložky, která je také osazena akumulačními panely HMS. Díky tomuto množství akumulační hmoty po natopení třemi dávkami dřeva dokáže krb rovnoměrně vytápět prostor mírným sálavým teplem po dobu až 10 hodin od vyhasnutí ohně. Užívání krbu je tedy velmi komfortní a nenáročné. Sálavý princip předávání tepla jsme volili také proto, že teplo se šíří v tomto případě zářením rovnoměrně do všech stran a minimalizuje se tak únik do otevřeného krovu, jako by tomu bylo v případě horkovzdušného krbu. V neposlední řadě také sálavé teplo působí na člověka stejně příjemně jako slunce (stejná vlnová délka) a napomáhá přirozenému klimatu v interiéru.
Krb jsme stavěli v době, kdy v domě nebyla podlaha, kuchyně ani ostatní vybavení a po dokončení jsme měli jen lehké tušení, jak bude celkový dojem interiéru vypadat. Když jsme se po půl roce s panem Janoutem potkali na dalším projektu a ukazoval nám fotky dokončeného domu, výsledek nás velmi potěšil a předčil naše očekávání. Dokonce se dům s naším krbem dostal i na titulní stránku časopisu Můj Dům a do dalších médií. Musíme ale říct, že toto by nebylo bez invence pana architekta Janouta, vstřícnosti investora a bezvadné spolupráce se stavební firmou a s kominíkem. Vše se sešlo a když by se nás někdo dnes zeptal, jestli bychom tady udělali něco jinak, odpověď by byla ne. Všechno je tak, jak má být. A reference spokojeného klienta je pro nás nejlepší zpětnou vazbou.